Urządzenia pomocne w pracy detektywa

Dawniej skuteczna praca detektywa opierała się tylko i wyłącznie na umiejętność i doświadczeniu. Obecnie dzięki rozwojowi techniki praca detektywa jest znacznie prostsza i sprawniejsza. Dzięki bogatemu wyborowi różnego rodzaju akcesoriów detektywem może zostać dziś każdy.

Mówiąc każdy, należ w domyśle rozumieć każdy, kto posiada odpowiednie uprawnienia do pracy jako detektyw. Aby zostać detektywem należy zdać egzamin z wiedzy na takie temat jak prawo cywilnego i karnego , kryminalistyka, kryminologia i wiktymologia oraz psychologia sądowa. Konieczne jest również zdanie egzaminów ze znajomości przepisów dotyczących pracy takich jednostek jak Policja, ABW, Straży granicznej oraz Agencji wywiadu oraz z wiedzy na temat Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Sprzęt ułatwiający pracę detektywa może zostać nabyty zarówno w specjalistycznych sklepach jak również za pośrednictwem internetu. Do najpopularniejszych narzędzi detektywistycznych należą przede wszystkim różnego rodzaju dyktafony, pluskwy, keyloggery oraz mikro kamery.

Dyktafon to urządzenie cyfrowe lub magnetofon służące do rejestrowania dźwięku. W zależności od rodzaju dyktafonu nośnikiem dźwięku może być kaseta magnetofonowa lub układ elektroniczny. zazwyczaj dyktafony wyposażone są w funkcję rozpoczynająca nagrywanie wraz z pojawieniem się dźwięku. Dyktafony mogą mieć różną formę. Bardzo popularne są dyktafony zamaskowane jako innego typu urządzenia (np, zegarek).

Innego rodzaju urządzeniem bardzo pomocnym w pracy detektywa są pluskwy. Pluskwy to inaczej miniaturowe urządzenia służące do rejestrowania dźwięku. Montuje się je w pomieszczeniach bez zgody i wiedzy osób w nich przebywających. Dźwięk może być zapisywany w formie elektronicznej lub przesyłany w czasie rzeczywistym za pomocą fal radiowych. Wykrycie pluskiew jest bardzo trudne do wykonania.

Keyloggery to różnego rodzaju urządzenia i oprogramowanie służące do monitorowania pracy na komputerze. Keyloggery rejestrują treść wprowadzaną do komputera przy użyciu klawiatury. O ile keylogger w postaci oprogramowania może zostać wykryty przez program antywirusowy o tyle keyloggery w postaci urządzeń są prawie nie do wykrycia. Keyloggery mogą mieć postać zwykłej klawiatury, urządzenia podłączanego pomiędzy klawiaturą a komputerem lub też niewielkiego urządzenia podłączanego do komputera za pośrednictwem gniazda USB.

Do łatwego monitoringu określonej osoby najlepszym rozwiązaniem są minikamery. Minikamery to miniaturowe urządzenia służące do rejestracji obrazu i dźwięku w formie cyfrowej. Zazwyczaj przyjmują one formę przedmiotów codziennego użytku. Minikamera może mieć zarówno postać mobilną jak na przykład spinka do krawata lub okulary, jak również postać stacjonarną montowaną w danym miejscu.

Reklamy
%d blogerów lubi to: