Fakty i mity na temat soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to obecnie jedna z najpopularniejszych sposobów korekcji różnego rodzaju wad wzroku takich jak astygmatyzm, nadwzroczność czy też krótkowzroczność. Ich użytkowników przybywa w bardzo dużym tempie. Ma na to wpływ wiele czynników takich jak wygoda w noszeniu czy też prostota ich zakładania. Wśród wielu osób noszenie soczewek kontaktowych wzbudza pewne wątpliwość. Na temat noszenia soczewek kontaktowych powstało również wiele mitów. Oto kilka z nich.

Mit: Noszenie soczewek łatwo doprowadza do infekcji oczu.

Fakt:Soczewki kontaktowe produkowane są z materiałów, które nie wywołują żadnych problemów zdrowotnych, a więc same z siebie nie powodują żadnych negatywnych reakcji. Infekcje powstają na skutek drobnoustrojów pochodzących z niedokładnie wyczyszczonych bądź zaniedbanych soczewek. Decydując się na soczewki należy wyrobić w sobie nawyk ich odpowiedniej pielęgnacji.

Mit: Soczewki kontaktowe kosztują bardzo dużo

Fakt:Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii produkcja soczewek jest coraz tańsza a co za tym idzie maleje również ich cena. Cen soczewek kontaktowych uzależniona jest od ich rodzaju i częstotliwości ich wymiany. Generalnie jednak ich jednostkowy koszt jest bardzo niski.

Mit:Osoby nie mające wad wzroku nie mogą nosić soczewek kontaktowych.

Fakt: Na rynku dostępne są zarówno soczewki korygujące wzrok jak również soczewki kosmetyczne o mocy zerowej, które mogą być noszone przez osoby bez wady wzroku. Najpopularniejszymi soczewkami tego typu są soczewki kolorowe. Na szkła i soczewki kolorowe decydują się osoby chcące zmienić coś w swoim wyglądzie lub osoby z wada wzroku, które szukają odmiany. Nie zależnie od ich mocy naszych soczewki kolorowe przed ich założeniem wymagają konsultacji ze specjalistą.

Mit: Jestem za stary lub zbyt młody na noszenie soczewek kontaktowych.

Fakt: Soczewki kontaktowe mogą być noszone przez osoby w każdym wieku. W przeciwieństwie do okularów soczewki kontaktowe mogą być zakładane nawet niemowlakom. Kluczowe w noszeniu soczewek jest nauczenie się w jaki sposób zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe, jak je nosić oraz przede wszystkim w jaki sposób je pielęgnować. Wszystkie zasady użytkowania soczewek są bardzo proste do przyswojenia przez osobę w każdym wieku.

Mit: Soczewki kontaktowe bardzo łatwo mogą wypaść z oka.

Fakt: Budowa gałki ocznej sprawia, że soczewka przylega do niego dosyć ściśle. Jej przyległość zależy przede wszystkim od średnicy soczewki. Soczewki miękkie przylegają do oka znacznie lepiej niż soczewki twarde ze względu na ich większą średnicę. Nie zależnie jednak od tego czy są to soczewki twarde czy też miękkie ich wypadanie jest bardzo rzadkie. Ta właściwość soczewek sprawia, że można w nich bez problemu uprawiać rożnego rodzaju sporty, wymagają nieustannego ruchu.

Reklamy
%d blogerów lubi to: